2008-11-27

طفلک زبان مادری

آزاد بودن تدريس زبان و ادبيات تركي آذري در دانشگاه‌ها
حجت الاسلام محمدرضا ميرتاج‌الديني ، نماينده مردم تبريز در مجلس گفت
تدريس زبان و ادبيات تركي در دانشگاه‌ها هم‌اكنون آزاد است و حتي در دانشگاه تبريز گروه زبان و ادبيات تركي نيز تاسيس شد كه اين نشانگر عدم وجود مانع در اين راه است.
سایت بالاترین به این سایت و
خبردر اینجا لینک داده است.
حدود دو سال و اندیست که
این وبلاک را می نویسم. نود و نه درصد مطالب اشعار و ضرب المثل و لغات ترکی آذربایجانی است. در این وبلاک سعی کرده ام از گویشهای مختلف مثل قشقائی ، گیلانی ، زنگنه ، کردی ، لری ، بختیاری نیز ( به کمک هموطنان عزیز) بهره گیرم. گاهی لغات و ضرب المثلهای آلمانی را نیز با حال و هوای خودم به فارسی و ترکی آذربایجانی ترجمه کردم . مطالبی که در این وبلاک می نوشتم مورد استقبال هم ولایتی ها قرار می گرفت و هر کدام لغتی ، ضرب المثلی و جمله ای اضافه می کرد . می توانم بگویم داشتیم با همت هم ولایتی ها مجموعه ای از فولکلور زبان مادری را جمع آوری می کردیم ، که زدند و فیلترش کردند. با توجه به بسته بودنش ، نوشتن اش را ادامه دادم. نه برای لجبازی با رئیس فیل تر خانه ، بلکه به سبب عشقی که به زبان مادریم دارم. حالا این وبلاک برایم مانند باغچه کوچکی پر از گلهای رنگارنگ است . زبان مادریم به من لذت قصه های دوران کودکی ، لالائی های مادربزرگ و ترانه های کودکانه را می دهد.
نمی دانم آیا این خبر را باور کنم یا از کنارش به عنوان یک تعارف تبلیغاتی بگذرم ؟
چه می شد اگر زبان مادریم را قاطی سیاست نمی کردند ؟ چه می شد اگر به کسی که دلش می خواست به زبان مادریش نیز بخواند و بنویسد تجزیه طلب و پان فلان لقب نمی دادند ؟ چه می شد اگر در آن ولایتمان بجز زبان فارسی زبانهای اقوام مختلف نیز بدوراز تعصب و سیاست تدریس می شد؟ مگر نمی گویند آدمی که به یک زبان مسلط باشد یک نفر است و کسی که به دو زبان مسلط باشد دو نفر است و الی آخر؟

No comments: